مطلع الفجر11:19 - 1401/04/08
فرماندار گیلانغرب خبر داد:

رشدارزی 70 درصدی صادرات از مرز سومار

فرماندار گیلانغرب: صادرات کالا از مرز سومار امسال ۷۰ درصد رشد ارزی داشته است

به گزارش مطلع الفجر ،فرماندار گیلانغرب گفت: ۱۳۰ میلیون و ۷۲۴ هزار و ۹۵۸ دلار کالا از ابتدای امسال تا پایان خرداد ماه از مرز سومار به عراق صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۰ درصد از نظر ارزی رشد داشته است.

وحید محمدی در گفت و گو dیی  ایرنا افزود: ارزش وزنی کالاهای صادر شده در سه ماه سپری شده از امسال ۳۰۲ هزار و ۵۲۲ تن بوده که از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد رشد داشته است.

وی اظهار داشت: مهمترین اقلام صادراتی شامل انواع میلگرد و آهن، کاشی و سرامیک، لبنیات، سنگ های ساختمانی، مصنوعات پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف بوده که با استفاده از ۱۵ هزار کامیون به عراق صادر شده است.

فرماندار گیلانغرب در ادامه گفت: این شهرستان خود را برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی آماده می کند و به همین منظور بستر سازی این امر آغاز شده و در حال نیاز سنجی امکانات هستیم تا با تشکیل کمیته های مرتبط اقدامات اساسی محقق شود.

محمدی ادامه داد: ۲ استان به عنوان معین آماده سازی زیرساخت های مورد نیاز در پایانه مرزی سومار جهت پذیرایی از زائران اربعین بر عهده بگیرند.

وی با اشاره به اینکه سایت مسافری جهت استقرار دفاتر مرتبط مسافر و زوار در مرز سومار ایجاد شده است، گفت: خط فیبر نوری مرز سومار هم تا ورودی پایانه نصب شده است و در شرف اتصال است و به منظور تسهیل در امر صادرات ورودی پارکینگ پایانه نیز به ۲ درب افزایش یافته است.

وی میانگین صادرات کالا را از مرز سومار روزانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ دستگاه کامیون اعلام کرد که این ظرفیت می تواند تا ۲ برابر افزایش یابد.

محمدی گفت: پیگیر راه اندازی کوله بری نیز هستیم که آغاز کار با شناسایی خانوارهای واجد شرایط شروع شده است.