سرویس: تازه های خبرکد خبر: 3348|09:18 - 1391/10/21
نسخه چاپی

پیکان 7‌میلیون تومان!

مطلع الفجر-سرانجام چالش خودروسازی کشور مهمترین مقام اجرایی کشور را هم وارد گود کرد تا دستور ویژه‌ای در باره شیوه تعیین فروش خودروهای داخلی صادر کند.

به نقل از قدس آنلاین، تعیین قیمت خودرو از سوی خودروسازان، شورای رقابت، کمیته نرخ‌گذاری و سازمان حمایت در حالی به یک چالش مهم تبدیل شده که بازار شاهد گرانی‌های چند میلیونی قیمت خودرو می‌باشد.بنابراین گزارش، فاصله شدید قیمت کارخانه‌ای محصولات خودروسازان با قیمت همین خودروها در بازار بیان‌کننده این است که این سود به جیب خودروساز نمی‌رود، بلکه تنها دلالان بازار به سودهای میلیونی و میلیاردی دست می‌یابند، میلیاردی از این منظر که دلالان تقریباً بخش زیادی از ثبت‌نامی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.از سوی دیگر مردم به عنوان خریدار نهایی این خودروها نسبت به نوسان قیمتی روزانه دچار سردرگمی شده‌اند، بویژه شایعات افزایش بیش از پیش قیمت خودروها آنها را وادار می‌کند به خرید خودرو روی بیاورند، البته همین تقاضا و انتظار گرانی در آینده بازار را همچنان سردر گم کرده است.

قراضه‌هایی که گران می‌شودبا این حال خبرهای مأیوس‌کننده‌ای از خودروسازان به گوش می‌رسد. کاهش 50‌درصدی تولید و بدهی‌های میلیاردی نشان می‌دهد تولیدکنندگان داخلی در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند و حتی وعده‌های تسهیلات هزار میلیارد تومانی هم نتوانسته چالشهای پیش روی آنها را رفع کند. در کنار بلبشوی بازار خودروهای داخلی، بازار خودروهای خارجی بخصوص بالای 45‌میلیون تومان نیز داغ شده و فعالان این بازار هر روز شاهد رشد میلیونی قیمت این خودروها هستند، این در حالی است که رشد میلیونی در قیمت خارجی‌ها ممکن است، سبب تحریک قیمت خودروهای داخلی شده است. بنابراین گزارش شاید خنده‌دار باشد که در بازار خودرو، ارزان‌ترین خودروی از رده خارج کشور یعنی پیکان 4 تا 7 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است و خودروهای خارجی با 25‌سال کارکرد نیز رقم 5تا 8‌میلیون را برای خود به ثبت رسانده‌اند.در هر حال ماجرای یکه‌تازی قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار از یک‌سو و ماجرای دعوای متولیان چندگانه تعیین نرخ خودرو و همچنین وضعیت بغرنج تولید خودرو همه دست به دست هم داده تا این معضل با رئیس‌جمهور در میان گذاشته شود تا شاید راه‌حلی برای خروج از این بحران ارایه شود. با این حال این موضوع هم مطرح می‌شود که قیمت خودرو تا کجا قرار است رشد کند، آیا قیمت ارز همچنان کنترل‌کننده این بازار است؟ شاید دستور رئیس‌جمهوری بتواند قیمتها را در این بازار شفاف‌سازی کند.

دستور ویژهدر این باره دبیر انجمن خودروسازان ایران از دستور ویژه رئیس‌جمهور درباره چگونگی تعیین قیمت فروش خودروهای داخلی خبر داده است.احمد نعمت‌بخش تأکید کرده است، مدیران‌عامل ایران خودرو و سایپا در جلسه هیأت دولت حضور یافته و گزارشی از وضعیت و مشکلات صنعت خودرو ارایه کردند. به گفته وی، رئیس‌جمهور پس از شنیدن این گزارش، دستور تشکیل کمیته‌ای با حضور معاون اول و معاون برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس شورای رقابت را برای بررسی و تصمیم‌گیری درباره موضوعات مطرح شده صادر کرد. دبیر انجمن خودروسازان ایران تأکید می‌کند در این جلسه رئیس‌جمهور دستور داد چگونگی تعیین قیمت خودرو براساس نرخ ارز مبادله‌ای یا در حاشیه بازار توسط این کمیته بررسی و اعلام نظر شود. به گفته وی، همچنین رئیس‌جمهور بر زمینه‌سازی برای افزایش تولید خودرو، رشد صادرات و بویژه تأمین نقدینگی و پرداخت تسهیلات دو هزار میلیارد تومانی خودروسازان تأکید کرد.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد