سرویس: تازه های خبرکد خبر: 3336|09:01 - 1391/10/21
نسخه چاپی

همه وام هایی که هنوز می توان از بانک گرفت!

همه وام هایی که هنوز می توان از بانک گرفت!

مطلع الفجر-کی از توصیه های مهم برای کسانی که به فکر دریافت تسهیلات خاصی هستند این است که اول اطلاع کسب کنند این وام در حال حاضر پرداخت می شود یا نه؟ در این گزارش برخی وام های سنتی و مورد تقاضای مردم را که هنوز هم در بانک ها پرداخت می شود معرفی می کنیم.

هفت صبح:در یک ماه گذشته بانک ها پرداخت وام اجاره مسکن را از سر گرفتند. وام مشاغل خانگی هم از 10 میلیون تومان به 15 میلیون تومان افزایش یافت. اولویت در وام مشاغل خانگی با کسانی است که قبلا ثبت نام کرده اند در یکی، دو سال اخیر بانک ها به دلایل مختلف با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند. ملموس ترین اثر این مشکلات ریز و درشت از بین رفتن ثبات در تصمیم گیری های حوزه بانکی است. از طرف دیگر هم با توجه به افزایش مشکلات اقتصادی درخواست های دریافت تسهیلات از طرف مردم افزایش یافته است.

همه وام هایی که همچنان می توان از بانک دریافت کرد

بانک ها با کمبود منابع مواجه شده اند و هر از گاهی برای پرداخت برخی از تسهیلات منابع کم می آورند و پرداخت این تسهیلات سنتی در همه بانک ها یا چند بانک مشخص متوقف می شود. بنابراین یکی از توصیه های مهم برای کسانی که به فکر دریافت تسهیلات خاصی هستند این است که اول اطلاع کسب کنند این وام در حال حاضر پرداخت می شود یا نه؟ در این گزارش برخی وام های سنتی و مورد تقاضای مردم را که هنوز هم در بانک ها پرداخت می شود معرفی می کنیم. وام اجاره مسکن وام اجاره مسکن یکی از وام هایی است که پرداخت آن متوقف شده بود. این تسهیلات تا سقف پنج میلیون تومان به متقاضیانی که برای اجاره و پول پیش مسکن کم می آوردند پرداخت می شد. اخیرا با افزایش اجاره بها بانک ها پرداخت این تسهیلات را از سر گرفته اند. بانک خاصی موظف به پرداخت این تسهیلات نشده اما بانک های صادرات، ملی و تجارت بیشترین تعداد این تسهیلات را قبلا پربداخت کرده اند. برای دریافت آن باید اول قولنامه اجاره مسکن را از بنگاه بگیرید و بعد از طریق سازمان مسکن به یکی از شعبه های بانکی نزدیک محل اجاره خانه معرفی شوید. با در نظر گرفتن محل قرار گرفتن منزل مورد نظر و متراژ آن این تسهیلات تا سقف پنج میلیون تومان پرداخت می شود. سود این وام 12 درصد است و در اقساط ماهانه باید بازپرداخت شود. داشتن یک ضامن معتبر یکی از الزامات دریافت این وام است.

همه وام هایی که همچنان می توان از بانک دریافت کرد

وام مشاغل خانگی یکی از تسهیلات دیگری که با یک توقف چند ماهه پرداخت آن در دی ماه از سر گرفته شده وام مشاغل خانگی است. خبر خوش هم اینکه سقف این وام از 10 میلیون تومان به 15 میلیون تومان افزایش یافته است. شورای عالی اشتغال پس از یک وقفه چند ماهه اوایل دی ماه تشکیل جلسه داد و در مورد شروع مجدد پرداخت این تسهیلات تصمیم گیری کرد. برای دریافت این وام اول باید از طریق صندوق مهر امام رضا و یا ادارات بازرگانی استان ها ثبت نام کنید. مدارک لازم برای اثبات داشتن یک شغل خانگی را عرضه کنید. در مرحله بعد به بانک عامل معرفی خواهید شد. هر چند که دریافت این تسهیلات مراحل نسبتا پیچیده ای دارد اما خبر آغاز مجدد پرداخت آن خیلی ها را خوشحال می کند. البته در این مرحله کسانی که از قبل ثبت نام کرده اند در اولویت هستند.


وام ازدواج وام ازدواج یکی از پردرخواست ترین وام های قرض الحسنه است. طی چند سال قبل پرداخت این وام متوقف نشده بود اما امسال و در حدود یک ماه پیش چند بانک از بانک های عامل سایت ثبت نامشان را بستند و اعلام کردند همه منابعشان را در این زمینه خرج کرده اند. با این وجود زوج های جوان هنوز می توانند به دریافت این تسهیلات امیدوار باشند. با این وجود زوج های جوان هنوز می توانند به دریافت این تسهیلات امیدوار باشند. با وجود متوقف شدن از سوی چند بانک عامل چند بانک دیگر سایت ثبت نامشان باز است. سقف این وام برای هر کدام از زوج ها سه میلیون تومان است. البته در شرایط خاص دو میلیون تومان هم در صورت وجود اعتبار از سوی بانک به این مبلغ اضافه می شود. وام ازدواج در دسته وام های قرض الحسنه طبقه بندی می شود. دولت با تعیین اعتبار از 10 بانک کشور خواسته بود که از محل سپرده های قرض الحسنه این وام را پرداخت کنند. در حال حاضر بانک های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، رفاه کارگران و تجارت تمام سقف اعتبار خود را پرداخت کرده اند و سامانه آنها برای درخواست وام ازدواج مسدود شده است. با مسدود شدن سامانه ازدواج این شش بانک، متقاضیان تنها می توانند از طریق بانک های ملت، صادرات، پست بانک و قرض الحسنه مهر ایران اقدام کنند. این بانک ها موظف هستند درخواست های جدید را تا زمانی که هنوز اعتبار دارند قبول کنند. هیچگونه سهمیه بندی خاصی هم در این زمینه وجود ندارد و تنها ملاک پرداخت تسهیلات ازدواج بر اساس زمان ثبت نام تعیین می شود.


وام خرید خودرو سال گذشته به مدت سه ماه پرداخت تسهیلات خرید خودرو متوقف شد. خیلی ها هنوز هم فکر می کنند بانک ها وام خرید خودرو نمی دهند. خبر خوب اینکه پرداخت این تسهیلات خصوصا در بانک های خصوصی قوت گرفته است و با شرایط جدید پرداخت می شود. یکی از تغییراتی که در پرداخت این تسهیلات ایجاد شده این است که دیگر مبلغ تسهیلات به متقاضی داده نمی شود و مستقیما به حساب شرکت تولیدکننده خودرو واریز می شود. زمانی که این مبلغ به حساب متقاضی واریز می شد، بازار سیاه خرید و فروش فاکتور و وام خودرو درست شده بود. با این تصمیم این مشکل برطرف شده. البته پروسه دریافت تسهیلات را مقداری طولانی تر کرده است. مشکل اصلی این وام این است که بانک توجهی نمی کند شما چه نوع خودرویی خریده اید. سقف پرداخت این تسهیلات در همه بانک ها یکسان و هفت میلیون تومان، کارمزد بازپرداخت 12 تا 14 درصد است و در اقساط ماهانه باید بازپرداخت کنید. برای دریافت این تسهیلات باید درخواست کتبی و مدارکتان را که شامل مدارک شناسایی معتبر و گواهینامه راننندگی است به بانک تحویل دهید. بانک بر اساس درخواست شما از شرکت خودروساز و گرفتن تاییده این مبلغ را به حساب شرکت پرداخت می کند. البته شما باید از قبل مابه تفاوت خرید خودرو را به حساب پس اندازی که در بانک باز کرده اید واریز کنید. اکثر بانک های کشور غیر از بانک های تخصصی مانند توسعه صادرات، کشاورزی، گردشگری و مسکن این وام را پرداخت می کنند. نکته مهم این است که گرفتن این وام در این بانک ها نیاز به سپرده گذاری ندارد.

همه وام هایی که همچنان می توان از بانک دریافت کرد

وام خرید لوازم خانگی یکی از تسهیلات خردی که پرداخت آن تا به حال متوقف نشده است وام خرید لوازم خانگی است. همه متقاضیان می توانند از این تسهیلات استفاده کنند. البته زوج های جوان در اولویت هستند. سقف این تسهیلات در همه بانک ها چهار میلیون تومان است. کالای خریداری شده هم باید تولید داخل و دارای گرید مصرف انرژی A باشد. اگر تا به حال از بانک ها تسهیلات مشابه مثلا وام خرید خودرو نگرفته باشید، می توانید با ارائه پیش فاکتور از این تسهیلات استفاده کنید. غیر از بانک مسکن و بانکهای تخصصی اکثر بانک های تجاری دولتی و خصوصی این تسهیلات را با نرخ سود 14 درصد و بازپرداخت ماهانه پرداخت می کنند. گرفتن این وام هم از بانک های ملی و صادرات، تجارت، سپه و سامان راحت تر است. قبلا برخی بانک ها طرح هایی مانند سپاس و ... برای پرداخت مبلغ بیشتر با شرط سپرده گذاری داشتند اما در حال حاضر بهتر است به دنبال این طرح ها نباشید و انرژی تان را صرف گرفتن این وام کنید.


وام درمان یکی از تسهیلات قرض الحسنه ای که هنوز به راحتی در سیستم بانکی پرداخت می شود وام درمان است. این تسهیلات برای رفع نیاز بیمارانی طراحی شده که از پس هزینه های درمان برنمی آیند. سقف این وام تا پنج میلیون تومان است اما میزان آن بسته به تاییدیه بیمارستان دارد. برای دریافت این وام باید بیمارستان تایید کند که بیمار چه مقدار بدهی به بیمارستان دارد. پس از آن با درخواست بیمار و طی روال اداری پول به حساب بیمارستان واریز می شود. پس از بهبودی کامل متقاضی، بازپرداخت این وام در اقساط ماهانه و با نرخ کارمزد 4 درصد شروع می شود. این وام را در حال حاضر فقط بانک صادرات پرداخت می کند.


وام ضروری همه بانک های کشور چه خصوصی و چه دولتی بخشی از اعتباراتشان را برای پرداخت وام های ضروری کنار می گذارند. این تسهیلات در قالب قرض الحسنه و با سود 4 درصد به کسانی که احتیاج ضروری به تسهیلات بانکی دارند پرداخت می شود. معمولا متقاضیان این تسهیلات از سوی ارگان هایی مانند کمیته امداد امام خمینی معرفی می شوند. البته متقاضیان به صورت انفرادی هم می توانند با ارائه مستندات تقاضای دریافت این تسهیلات را داشته باشند اما اگر ارگان یا نهاد خاصی معرفی کند پروسه دریافت آن راحت تر است.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد