سرویس: تازه های خبرکد خبر: 112937|12:55 - 1402/01/03
نسخه چاپی

سنت‌های مردم گیلانغرب در ماه رمضان

سنت‌های مردم گیلانغرب در ماه رمضان
مردم گیلانغرب در ماه رمضان آیین‌ها و سنت‌های مختلفی را اجرا می کنند

به گزارش مطلع الفجر ،هر چند آیین های ویژه میهمانی افطار در نقطه نقطه این استان از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است اما آنچه مهم است لذت دیدار و تكاپوی خانواده ها برای برپایی ضیافت های ماه رمضان است.
سنت های ماندگار و زیبایی كه عطر همدلی و مهربانی و فضایل خوب انسانیت و مهرورزی را در بین اهالی به خوبی نمایان می كند.
در ماه میهمانی خدا، شوق شنیدن صدای ربنا و لحظه ملكوتی دعا و راز و نیار آنچنان هوای شهر و آدم هایش را عطر آگین می كند كه می شود در كوچه پس كوچه ها و همپای بوی حلیم، شله زرد و آش رشته عطر معنویت و ذكر و صلوات و ختم قرآن را دریافت.
گیلانغرب با دو بخش مرکزی و گواور دارای جمعیتی بالغ بر 60 هزار نفر جمعیت از سنت های خاص و آیین های ویژه ای در ماه رمضان برخوردار است كه از جمله آنها پخت انواع شیرینی ها و آش های نذری در ماه مبارك رمضان و خیرات آن در موقع افطار در محله های شهر است.

** خوردن سحری با حضور همه اعضای خانه
یكی از سنت های خوب و پسندیده مردم این خطه در ماه مبارك رمضان بیدار شدن همه اهل خانه برای خوردن وعده سحری است كه بر ضیافت و شوق روزه گرفتن در این ماه مبارك می افزاید.
معمولا همه افراد حتی آنهایی كه هنوز به سن تكلیف نرسیده اند یك ساعت قبل از اذان صبح از خواب بیدار می شوند و با همكاری هم سفره سحری را مهیا می كنند.
خرید كادو برای روزه اولی ها از دیگر سنت های نیكوی مردم استان ایلام است تا از این ورود آنها را به ماه میهمانی خدا تبریك بگویند.

** افطاری دادن در ماه رمضان
یكی دیگر از آیین های بسیار نیكوی مردم گیلانغرب سنت ماندگار افطاری دادن در شب های ماه مبارك رمضان است كه تقریبا در همه جای این استان وجود دارد.
در این آیین معمولا شب اول ماه مبارك رمضان همه افطاری در منزل بزرگ خانواده میهمان هستند و پس از آن هر كدام از اعضای خانواده یك شب میزبان روزه داران فامیل و اقوام نزدیك می شوند.
در بسیاری از اوقات بویژه فصلو بهار و تابستان معمولا به واسطه كوچك بودن خانه ها، بسیاری از این افطاری ها در پارك ها، بوستان ها و فضاهای باز برگزار می شود تا هم از موهبت كنار هم بودن لذت ببرند و هم حضور در طبیعت.

** برگزاری جلسات ختم قرآن
از دیگر سنت های ماندگار این ماه حضور فعال مردم بویژه زنان و دختران در نشست ها و جلسات ختم قرآن و نمازهای جماعت یومیه و خواندن دعاهای مخصوص این ماه درحسینیه ، مساجد و یا منازل شخصی است.
حضور فعال روحانیون در مساجد شهری، روستایی و حتی مناطق دور افتاده و برگزاری آیین های ویژه این ماه پر فضیلت و پاسخگویی آنان به سئولات شرعی مردم از دیگر برنامه های ویژه این ماه مبارك رمضان در گیلانغرب است.