سرویس: تازه های خبرکد خبر: 112681|14:36 - 1401/07/03
نسخه چاپی

تصویری، تضریحی؛

گیلانغرب غرق در ماتم رحلت رسول اکرم.ص. و شهادت امام حسن مجتبی. ع.+تصاویر

گیلانغرب غرق در ماتم رحلت رسول اکرم.ص.  و شهادت امام حسن  مجتبی. ع.+تصاویر
مردم ولایی گیلانغرب در مراسم سینه زنی و عزاداری رحلت رسول اکرم و شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام در شهرستان گیلانغرب شرکت نمودند.

به گزارش مطلع الفجر ،همزمان با سالروز رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت دومین امام شیعیان حضرت امام حسن مجتبی (ع) مردم  گیلانغرب  با برگزاری آیین‌های سنتی به عزاداری پرداختند

. رحمت عام و مهربانی و ایستادگی در برابر دشمنان از ویژگی های رسول اکرم نسبت به تمام اهل عالم است و پرداختن به سیره معنوی حضرت محمد (ص) نیاز جامعه امروز برای درخشش نور رحمت و محبت در سر تا سر گیتی است.

حضرت محمد(ص) در سال عام‌الفیل در ماه ربیع‌الاول در خانه عبدالله ابن عبدالمطلب و بانو آمنه بنت وهب دیده به جهان گشود و به خاطر ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری به نام‌های رسول‌الله، نبی‌الله، مصطفی، محمود، امین، امّی، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، کریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذکّر، یس و طه‏ لقب یافت.

پیامبر مهربانی ها در ۲۵ سالگی با حضرت خدیجه(س)، بانوی بزرگوار اسلام ازدواج کرد و یگانه دخترش فاطمه زهرا(س) متولد شد و با تعلیم و تربیت در مکتب وحی پیامبر با پیشوای اول شیعیان امام علی(ع) ازدواج کرد و سلسله امامت و ولایت از نسل ایشان ادامه یافت.

پیامبر اسلام در چهل‌سالگی به رسالت مبعوث شد و به مدت ۲۳ سال عهده‌دار امر رسالت و نبوت بود. حضرت محمد(ص)، کتاب آسمانی قرآن را به‌عنوان قانون جامع زندگی بشریت از سوی خداوند ارائه کرد.

پیامبر اکرم در سال ۱۱ بعثت، آخرین حج خود را با عنوان حجة الوداع انجام داد و در بازگشت در منطقه‌ای به نام غدیر خم، به امر خداوند امام علی(ع) را به‌عنوان امام و ولی مردم بعد از خود منصوب کرد و سرانجام در بیست و هشتم ماه صفر سال یازدهم هجری از دنیا رفت.

امام حسن مجتبی(ع) نیز از سلسله امامت و ولایت، اولین فرزند علی(ع) و فاطمه(س) در شب نیمه ماه مبارک رمضان سال سوم هجرت در شهر مدینه دیده به جهان گشود، آن حضرت ازنظر اخلاق و روش و سیادت، شبیه‌ترین مردم به رسول خدا(ص) بود و لقب‌های او سبط، سید، زکی و مجتبی است.

امام حسن(ع) پس از شهادت پدر بزرگوار خود به امر خدا و طبق وصیت آن حضرت، به امامت رسید و نزدیک به ۶ ماه به اداره امور مسلمین پرداخت.

آن حضرت از عابدترین و بخشنده‌ترین افراد زمان و دارای خصوصیات اخلاقی، فردی و اجتماعی بسیاری بود، بارزترین خصیصه ایشان کرامت و بخشندگی است، ازلحاظ بذل و بخشش و دستگیری از بیچارگان و درماندگان نیز در عصر خود زبانزد خاص و عام بود.

امام حسن مجتبی(ع) در روز ۲۸ صفر سال ۵۰ هجری قمری درحالی‌که ۴۷ سال از عمر بابرکتش می‌گذشت به تحریک معاویه به دست همسر خود(جعده) مسموم ، شهید و در بقیع به خاک سپرده شد...