مطلع الفجر: شهدای شهرستان گیلانغرب
فایهای ویدویی
پارلمان مجازی ایران
مطلع الفجر درسروش
مطلع الفجر: گیلانغرب من
25. مهر 1397 - 12:13   |   کد مطلب: 111811
مطلع الفجر:فرماندار شهرستان گیلانغرب از رشد 64 درصدس صادرات کالا از مرز سومار در نیمه اول سالجاری خبرداد .

کورش محمودیان فرماندار گیلانغرب در گفتگو با مطلع الفجر از رشد کیفی و کمی صادرات این باراچه در نیمه نخست سال جاری خبر داد .

وی گفت: طی شش ماهه اول امسال بالغ بر 627 هزارتن کالا در 75 قلم انواع کالای صادراتی به ارزش 598 میلیون دلار  توسط 32831 دستگاه کامیون  به کشور عراق صادر شده است که از حیث وزن 64 درصد و از نظر ارزش 93 درصد نسبت به مدت مشابه در سال 96  رشد داشته است.

محمودیان از افزایش چندین قلم کالای جدید صادراتی نیز خبرداد و گفت چای ، مواد غذایی ، انواع آهن آلات ، میلگرد و لوله و اتصالات از اقلام جدید صادراتی از مرز سومار هستند .

وی گفت با توجه به پیگیری های بعمل آمده در راستای رسمی شدن مرز سومار برنامه توسعه بازارچه سومار در دست اقدام است.

محمودیان اظهارداشت: در نیمه اول اول امسال 48 درصد کالاهای صادراتی تمام مبادی خروجی استان به کشور عراق  از طریق بازارچه سومار صورت گرفته است.

وی تصریح نمود :بمنظور توسعه زیرساخت های داخل بازارچه نیز بیش از 50 میلیارد ریال اعتبارات استانی اختصاص یاقته است ضمن اینکه کار احداث جاده ترانزیتی گیلانغرب به سومار از محور زله زرد نیز در فاز اول بزودی آغاز خواهد شد و این پروژه بطول 42 کیلومتر  قرار است طی مدت سه سال با 750 میلیارد ریال اعتبار ( هرسال 250 میلیارد ریال )تکمیل گردد و فاز اول پروژه با 280 میلیارد ریال در مرحله پیمان سپاری است.

محمودیان ابراز داشت: موضوع رسمی شدن بازارچه سومار نیز درحال حاضر آخرین مراحل بررسی در امور مرزهای وزارت کشور را طی می نماید که با توجه به اهمیت این مرز و نقش تعیین کننده آن هم در ابعاد  صادراتی سیاسی و زیارتی امیدواریم بزودی نهایی و محقق گردد.
بازارچه  غیر رسمی سومار در شهرستان گیلانغرب نزدیکترین کریدور تجاری به بغداد و از سویی دلخوشی مردم سومار و گیلانغرب برای رویه ای  از اشتغالزایی و توسعه است .

شهرستان گیلانغرب در غرب استان کرمانشاه دارای 72 هزار نفر جمعیت است.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار