سرویس: تازه های خبرکد خبر: 108294|11:00 - 1401/09/16
نسخه چاپی

معرفی شهدای مطلع الفجر؛

شهید خانی از حضور فعال در جبهه هوان و تیله کوه تا شهادت در جبهه آوزین

شهید خانی از حضور فعال در جبهه هوان و تیله کوه  تا شهادت در جبهه آوزین
مطلع الفجر: شهید یداله خانی علی رغم حضور فعالش در جبههای غرب همپای سایرهمقطاران رزمنده است نهایتاً در منطقه عملیاتی مطلع الفجر آوزین بر اثر برخورد مستقیم خمپاره به مقام شامخ شهادث نایل شد .

به گزارشمطلع الفجر،یادمان شهدای مطلع الفجر در گیلانغرب  و منطقه  آوزین و بان سیران همواره  نشان از رشادتها و ایثارگری  شهیدان و رزمندگانی دارد  راه مقاومت  و پایمردی را از جسارتهای شهید خوشروان تا شهید خانی ها را ترسیم کرده اند.

یکی از شهدایی که در منطقه عملیاتی مطلع الفجر و منطقه اوزین به فیض عظمی شهادت نایل شد ، شهید یداله خانی است که  به حق  پایمیردی و ایثارگری او زبان زد است .

 

 همزمان با  سالروز عملیات غرور افرین مطلع الفجر ،  و در راستای  معرفی شهیدان و اسطوره های جهاد و شهادت در گیلانغربخبرنگارمطلع الفجراین بار گفتگویی با  یکی از اعضای خانواده شهید یداله خانی انجام داده است که مضمون  جذاب ان درج  میگردد :

برادر  بزرگ شهید بزرگوار یداله خانی  در خصوص  شهادت و راه پر افتخار این شهید معظم به خبرنگار مطلع الفجر گفت :شهید یدالله خانی در دیماه سال یکهزار و سیصد و سی و چهار در روستای گراویان سفلی از توابع شهرستان گیلانغرب در خانواده ای مذهبی  متولد شد  و از همان سالهای نوجوانی  در همه کارهای خیر خواهانه روحیه ای باز و رویی گشاده داشت .

عزیز خانی  که خود   او  نیز از رزمندگان و همراهان وهمسنگران  برادر شهیدش است تصریح کرد:برادر شهیدم  یداله کوچکترین و در عین حال رعناترین فرزند خانواده 8 نفره خانی بود و همه ما او را دوست داشتیم.

وی در پاسخ به این سوال که دوران کودکی و جوانی شهید خانی چگونه بود تصریح کرد :  شهید یداله نیز همانند همه ما ،دوران کودکی و نوجوانی خود را در روستای گراویان سفلی و در میان ایل بزرگ کلهر سپری نمود تا اینکه در سال 1355 راهی خدمت سربازی شد و در16آذر ماه سال 57 به اتمام رساند .

برادر شهید خانی در خصوص تعصبات و روحیات  شهید یداله  و اینکه ایا او در اوایل انقلاب  حضوری در تحرکات انقلابی مردم شهر کوچک گیلان غرب نیز داشته است  ابراز داشت: نظر  به اوج گیری تظاهرات ضد رژیم پهلوی در آن زمان  شهید در صف مبارزین قرار گرفتند و همانند تمامی جوانان انقلابی این شهر کوچک  علیه نظام پهلوی در همه تظاهرات ها و فعالیت های سیاسی آن زمان حضور شایسته و فعال داشتند.

عزیز خانی در پاسخ به سوال خبرنگار مطلع الفجر و اینکه چطور شد شهید خانی سر از جبههای غرب در اورد گفت: همان طوری که همه ما میدانیم ؛به برکت حضور امام و پیروی از رهنمودهای آن پیر فرزانه، انقلاب جاودانه ایران به پیروزی رسید، هنوز مزه دلچسب انقلاب را نچشیده بودند که جنگ تحمیلی علیه ایران آغاز شد شهید خانی  و خود بنده از همان روزهای اول تعارض دشمن بعثی با افتخار راهی جبهه شدیم تا از آب و خاک و میهن اسلامیمان دفاع کنم.


برادر شهید خانی گفت :ایشان در همان ابتدای جنگ در قالب گروههای مردمی راهی جبهه های جنگ شدند که در کنار همرزمان غیوری چون شهیدان صفر خوشروان، نوروز اقایی ، آقاجان پورمحمد، منصور شاهمرادی، حاجی مرادی و ... جانانه علیه بعثیون جنگیدند.

 

شهید خانی  دلاورانه در مناطق جنگی دار خور، تیکه کوه، هوان، برا عزیز همپای دیگر رزمندگان در مقابل تجاوز آشکار صدام ملعون  و قدرتهای استکباری که رژیم بعث را از تمام جهات حمایت می کردند جانانه ایستادند و مقاومت کردند .

 شهید والا مقام  یداله خانی  در اوج اخلاص و  ایمانی خدایی و روحیه ای برخاسته از غیرت انقلابی در سن 26 سالگی در منطقه آوزین و یادمان مطلع الفجر  به علت اصابت مستقیم خمپاره جان به جان آفرین تسلیم و به خیل هزاران شهید راه انقلاب اسلامی پیوستند.

برادر شهید خانی که اکنون دیگر سنی از او گذشته است در حالی که به عکس برادر شهیدش خیره شده بود  با سخنی که از روی اعتماد به نظام و اطمینان قلبی بر زبانش جاری شد گفت: من و برادرم بر اساس اعتقاد و ایمانی که به کشور ، انقلاب و نظاممان داشتیم سلاح به دست گرفتیم  و برای دفاع از انقلاب راهی جبهه ها شدیم و اگردر این راه برادرم جانش را فدا کرد  من اکنون با اطمینان میگویم  اگر دشمنی امروز فکر تعرض و تجاوز به کشور عزیزم به سرش بزند  ،نه تنها من بله همه همشهریان گیلانغرب مقاوم در سنگر دفاع جانانه حضور خواهند یافت ./